2

Związki Zawodowe chcą powołać Rzecznika Praw Pracowniczych

Podczas sobotniej konferencji Polskiej Partii Socjalistycznej oraz Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych ogłoszono postulat utworzenia nowej instytucji jaką miałby być Rzecznik Praw Pracowniczych. Czuwałby on nad przestrzeganiem przez pracodawców praw zawartych w kodeksie pracy, działalnością związków zawodowych, a także reagować w sytuacjach dyskryminacji pracowników.

Od czołowych działaczy tych organizacji można było usłyszeć m.in. o tym, że kodeks pracy jest dobrze napisany i nie stanowi problemu. Problemem okazuje się jego łamanie, to że co rusz pewne jego zapisy są obchodzone. Rzecznik Praw Pracowniczych miałby działać tam, gdzie Państwowa Inspekcja Pracy nie może, a sama forma przypominałaby inne instytucje, które cieszą się sporym zaufaniem publicznym, takie jak Rzecznik Praw Obywatelskich czy Rzecznik Ubezpieczonych.

Prototypem polskiego Rzecznika Praw Pracowniczych jest australijskie Biuro Rzecznika Praw Zatrudnionych w Australii. OPZZ zadeklarował się przygotować projekt obywatelskiej ustawy o powołaniu Rzecznika do końca roku, a zbiórkę pod nim rozpocząć od 2016 r. Sam pomysł nie jest nowy, ponieważ już w połowie 2013 r. PPS utworzyła specjalne wydarzenie na Facebooku na ten właśnie temat.

Od początku roku odbywają się liczne protesty organizowane m.in. przez związki zawodowe. Lawinę strajków wywołali lekarze skupieni w Porozumieniu Zielonogórskim, po których do głosu doszli górnicy, „frankowicze”, a ostatnio rolnicy blokujący trasę A2.